Anorexia és bulimia nervosa

Anorexia és bulimia kezelése

A világon sok ember szenved táplálkozási zavarban. A legtöbben, akik megbetegszenek fiatal lányok és fiatal nők – ők teszik ki az összes beteg 90 százalékát. A fiatal lányok és nők kb. 1 %-a szenved anorexiában és kb. 1- 3 %-uk bulimia nervosában. Táplálkozási zavarok előfordulnak más korosztályú nőknél és férfiaknál is, de sokkal ritkábban. Az anorexia és bulimia kezelése egyaránt fontos, hiszen a táplálkozási zavarok következményei nagyon súlyosak is lehetnek és különböző testi betegségekhez vezethetnek. Néha a betegek maguktól keresnek segítséget, de előfordul, hogy nem tekintik magukat betegnek, vagy szégyellik az állapotukat, és olyankor a barátok, rokonok, tanárok – ha felismerik a problémát – bátorítják őket, hogy keressék megfelelő szakember segítségét az anorexia és bulimia kezelése kapcsán.

A bulimia nervosa jellemzői

• A bulimia nervosára a visszatérő falási rohamok jellemzők (hetente legalább 2 alkalommal). A falási roham alatt nagy mennyiségű étel elfogyasztása történik meg viszonylag (a mennyiséghez képest) rövid idő alatt – olyan mennyiség, amennyi biztosan nagyobb, mint amit a legtöbb ember megenne hasonló időtartam alatt és körülmények között.

• A falási roham alatt a bulimiás személy a kontrollvesztés állapotát éli meg, például nem tudja abbahagyni az evést, vagy nem tudja kontrollálni mit és mennyit eszik.

• A súlygyarapodás megakadályozása érdekében visszatérően (hetente legalább kétszer) különböző módszereket alkalmaz: önhánytatás, hashajtózás, vízhajtás, beöntés vagy más módszerekkel való visszaélés, koplalás, vagy túlzott testgyakorlás.

• Az önértékelést túlzottan befolyásolja a test alakja és súlya, a súly, alak, az evés-nemevés kérdései a bulimiásokat állandóan foglalkoztatják.

A bulimiások általában normál súllyal rendelkeznek, így külső szemlélő számára nem feltűnő a viselkedésük, bár nem ritka a súlyingadozás. A falási rohamokat koplalási periódusok váltják. A falási rohamok után gyakran megjelenik a bűntudat, hogy “megint nem tudtam megállni”. A bulimiások szégyenlik állapotukat, rossz szokásnak gondolják és igyekeznek ezt eltitkolni a környezetük előtt. Előfordul, hogy a legközelebbi hozzátartozójuk sem tud betegségükről.

Anorexia és bulimia kezelése – Bécsi Judit, online pszichológus